Netti on pullollaan palveluita, joissa on mielenkiintoista sisältöä. Kuvat ja videot ovat erityisesti materiaalia, jota monesti haluaisi upottaa omaan sivustoon tai blogiin. WordPress tarjoaa kuvien ja videoiden upotuksen monista ulkoisista palveluista oletuksena ilman mitään lisäosia.
Kuinka upottaminen onnistuu?
Upottaminen on hyvin yksinkertaista. Voit käyttää joko WordPressin ennaltamääritettyjä lohkoja kuten YouTube lohkoa, Mukautettu html lohkoa tai voit myös liittää URL-osoitteen sisältökenttään ja kyseinen sisältö muutetaan automaattiseksi upotetuksi sisällöksi. Tässä artikkelissa käymme läpi kuinka lisäät YouTube videon käyttäen YouTube lohkoa. Kuin myös käymme läpi kuinka voit lisätä esim. Yrityksen tai vaikkapa puiston kartan Google Mapsista osaksi omaa sivustoasi.
Näin upotat YouTube videon WordPressiin – YouTube lohkoa käyttäen






Näin upotat Google kartan WordPressiin – HTML lohkoa käyttäen






Hyvä tietää Mukautettu HTML-lohkosta
Mukautetun HTML-lohkon avulla voit lisätä upotettua sisältöä todella monesta palvelusta suoraan. Yleensä ”Jaa” tai ”Share” painikkeen alla on osio, josta voit suoraan napata koodinpätkän, joka toimii hyvin WordPressissä.
Tuetut palvelut
Ajan tasaisin lista tuetuista palveluista löytyy WordPressin Codexista. Tällä hetkellä tuettujen listalla on hyvin suosittuja palveluita, kuten Youtube, Vimeo, Facebook, SlideShare ja Twitter.