Sivujen ja artikkelien sisältöjä voi WordPressin ylläpidosta muokata helposti. Joskus kuitenkin tulee vastaan tilanteita, jolloin jokin sama sisältö halutaan moneen paikkaan. Tämä on toki tehtävissä niin, että saman sisällön kopioi jokaiseen paikkaan. Jatkossa sisällön päivittäminen pitää kuitenkin tehdä kaikkiin paikkoihin erikseen. Tällä kertaa käymme läpi, miten luoda yleisiä sisältölohkoja, joita voi lisätä moneen paikkaan, mutta muokkaus tapahtuu vain yhdestä paikkaa.
Global Content Blocks
Global Content Blocks -lisäosa tarjoaa toiminnallisuuden, jolla voi luoda uutta sisältöä samalla sisältöeditorilla, mikä on käytössä myös artikkelien ja sivujen muokkauksessa. Tämän jälkeen kyseisen sisällön voi liittää lyhytkoodeilla helposti useisiin sivuihin ja artikkeleihin ja siitä huolimatta muokkaus tapahtuu yhdestä paikasta!
Lisäosan asennuksen ja aktivoinnin jälkeen Asetukset-osion alle ilmestyy uusi Global Content Blocks -osio.
Tässä osiossa voi luoda uusia sisältölohkoja niin monta kuin haluaa. Sisältölohkolle pitää määrittää vähintään nimi. Tämän lisäksi voi määrittää lyhytkoodin id-attribuutin, lohkon tyypin, kuvauksen ja tietysti itse sisällön.
Kun lohko on valmis, sen pystyy helposti lisäämään sivuun tai artikkeliin menemällä sivun tai artikkelin muokkausnäkymään. Lisäosa on lisännyt sisältöeditoriin uuden ikonin, jonka kautta pystyy valitsemaan, minkä lohkon haluaa sisältöön liittää.
Kun lyhytkoodin on liittänyt editoriin, siihen ilmestyy Global Content Block -ikoni.
Alla vielä kuva siitä, miltä esimerkki näyttää julkiselta puolelta.